Člověk se často potřebuje stotožnit s konkrétním reálným případem, aby si uvědomil jeho závažnost. Proto bude jistě přínosem, když si zde odprezentujem pár tragických nebo exemplárních případů, aby bylo transparentní, jak závažné téma tu řešíme.
Případ z AA-vet kliniky v Praze. "U tohoto případu musíme čtenáře nejprve seznámit s trochou medicínské teorie týkající se mléčné žlázy koček. Fibroepiteliální hyperplazie neboli hyperplazie mléčné žlázy nebo fibroadenomatoza je charakterizována abnormálně rychlým růstem tkáně mléčné žlázy, kdy může být postižena jen část mléčné lišty, popřípadě jsou zvětšené všechny segmenty (jednotlivé mléčné žlázy na mléčné liště). Velikost mléčných žláz kolísá od velikosti normálně naplněné mléčné žlázy (během gravidity a kojení) až k velikosti grepu. Důvodem pro tuto patologii je aktivace mléčné žlázy prostřednictvím endogeního (vnitřního, tělem produkovaného) progesteronu na konci mrouskání popř. exogenními (z vnějšku dodanými) progestageny. Tyto hormony způsobí abnormálně vysoké vylučování růstového hormonu, který lokálně způsobí "nadlimitní" růst hmoty mléčné žlázy. Při histologickém vyšetření nalézáme nezhoubnou proliferaci (namnožení) žlaznatého parenchymu. Problém se objevuje zejména u mladých koček ve věku 1-3 let z důvodu dysbalance hormonální rovnováhy (uplatňuje se endogenní progesteron). U starších koček se objevuje většinou v souvislosti s aplikací progestageny v rámci léčby (kožní, jiné hormonální potíže ...). Optimální terapii, zejména v případě vlivu endogenního progesteronu, je kastrace. V tomto případě dojde během několika málo týdnů ke zmenšení mléčné žlázy. V případě podávání exogenních progestagenů je třeba jejich aplikaci okamžitě zastavit. Určitý pomocný vliv může mít aplikace kortikosteroidů, ale odpověď na jejich podání je poměrně individuální. Před několika lety se na trhu objevil i preparát s antiprogesteronovým účinkem. Chirurgická terapie abnormálně "narostlé" mléčné žlázy je velmi vyjímečná. Jen nepatrné množství případů nereaguje na výše uvedené opatření. S jedním z nich se můžete setkat na následujících řádcích.
Do naší nemocnice byla předvedena Madlenka - 9 měsíční nekastrovaná kočka plemene Evropská krátkosrstá (klasická česká mourovatá číča), které byly na jiném pracovišti aplikovány pravděpodobně kortikoidní hormony jako prevence mrouskání. Po cca 4 týdnech došlo k náhlému velmi prudkému zvětšení mléčných žláz. Kočička nevykazovala žádné jiné potíže. Příjem žrádla, tekutin, nálada - to vše bylo normální. Doporučili jsme kastraci s tím, že nemusí pomoci, ale je to lepší varianta než zasahovat hormonálně u nedospělé kočky. Kastrace i následné hojení proběhlo bez potíží, ale po 3týdnech došlo k další progresi a prudkému zvětšení mléčných žláz. Během několika málo dnů dosáhli zadní mléčné žlázy velikosti malého míče a objevili se povrchové nekrozy (odúmrtě). Kočička doslova tahala "prsa po zemi". Nešťastné majitelce jsme doporučili oboustrannou mastektomii (odstranění mléčných lišt), kterou jsme ještě týž den provedli. Váha Madlenky včetně mléčné žlázy byla 4,25. Váha samotných mléčných žláz byla 1,7kg (tj 40% hmotnosti!!). Madlenku jsme nechali 1 den v hospitalizaci pro zmírnění případných bolestí. Odstranění obou lišt naráz znamená ztrátu širokého plátu kůže na břiše (cca 14-16cm šířky) a po zašití dojde k stažení "do korzetu", což je pochopitelně nepříjemné až bolestivé. Madlenka naštěstí situaci zvládla velmi dobře i díky své velmi přátelské povaze. Po 12dnech jsme vytáhli stehy a finální kontrolu provedli po 6 týdnech. Jak můžete vidět na fotografiích Madlenka je už zase krásná kočka!"
Autor článku: MVDr. Petr Gbelec - AA-vet klinika / Facebook stránka
Nic takového by se nemuselo stát, kdyby byla Madlenka včas (a časně) kastrovaná a předešlo se tak hormonálním změnám, které měly za následek masivní zánět. Paradoxně tohle onemocnění není vůbec ojedinělé a v přírodě (tedy bez reakce a pomoci člověka) kočka většinou umírá na druhotnou infekci.
Případ z brněnského sklepa. Nahlášená kočička ve sklepě v Brně Žabovřeskách, po cca 5 hodinách se podařil odchyt. Zápach, který se šířil z klece se nedá popsat. Je to mladá kočička, věk cca 1 rok, měla určitě nějakého majitele, neb na krku měla podomácku vytvořený úsporný obojek, část antiparazitniho obojku, přilepený na provázek, ktery se bohužel dostal pod přední tlapku a zaryl se do masa, takže pomalu hnila zaživa. Kočička musela mít dost velké bolesti, kousala si už špičku ocásku. Vše bylo pod sedací oholeno, vydesinfikováno, nasazeny antibiotika, injekce na bolest, speciální mast na čištění rány. Čip nemá, rána po kastraci nenalezena, byly vylepeny letáky k dohledání majitele.
Autor FB statusu (editováno): Jiřina Skoumalová - AZYL Jiřina Skoumalová z.s.
Cesty osudu jsou někdy nesvětlitelně nešťastné, stejně jako kombinace událostí, které se v tomto případě navršily. Krom toho, že se kočka evidentně ztratila nebo utekla, prošla si peklem kvůli nevhodnému obojku. Těžko říct, co vede člověka dávat kočce obojek, zvlášť když etologie kočky se od psa podstatně liší. Kočka se často protahuje těmi nejkurióznějšími zákoutími a jeden chybný pohyb může kočku oběsit nebo uškrtit. Zvlášť, když někdo na obojku šetří a udělá nějakou podobnou provizorní hrůzu. Kočka se obojku chtěla zřejmě kvůli diskomfortu zbavit, čímž si způsobila ještě větší zařezávání do tkáně. Po shlédnutí přiložených fotek začínáme pochybovat o příčetnosti některých lidí. Bohužel.
Případ z těžce raněného kocoura z Prušánek. Dnes 23.12.2018, v den plný předvánočního shonu, nám zavolala paní, že v Prušánkách na ulici Nechorská našla její sousedka v humnech před 2 - 3 dny kocoura chyceného do želez! Kocoura tam nechala, ale chodila ho krmit (!), kocour tam v tomto stavu ležel, na dešti a sněhu, neschopen pohybu. Bohužel, představa některých lidí o pomoci je trochu zvláštní. Jakmile se svěřila sousedce, ta začala hned jednat a zavolala nám. Děkujeme velice MVDr. Plešové, která, ač vyrušena z předvánočních příprav a v ordinaci má zavřeno, kocoura se ochotně ujala. Bude třeba tlapku amputovat, ale nejdřív se musí jeho stav stabilizovat, takže kape mu infuze a zůstal v ordinaci. Moc děkujeme! Dnes máme Šimona, takže kocour dostal jméno Šimon. POZOR! Bohužel jsme se od oznamovatelky dozvěděli, že se to v Prušánkách v části Nechory děje často a někdo tam železa poslední dobou nastražuje! Vy, kteří bydlíte v Prušánkách, buďte opatrní na své kočky a hlavně se nebojte situaci řešit. Pokud jste se s podobným případem setkali, nahlašte to na váš obecní úřad, na obecní policii! Železa je zakázáno používat!
Autor FB statusu: Kočky SOS Hodonín - Kočky SOS Hodonín / Facebook stránka
To, že je někdo schopen nainstalovat v přírodě železa, na to nelze nic moc říct. Že v nich ale někdo najde chycenou kočku a místo pomoci ji tam chodí pouze krmit, to už se zdá být jako nějaké hrůzné panoptikum. Ve světlě těchto událostí nabírá námi všude zmiňované utrpení nový rozměr. Utrpením nejsou myšleny pouze běžné nemoci nebo nehody. Jak je vidět, svět je velmi a skoro až koncepčně nepřátelské místo, kde můžete jen tak bez obav vypustit zvíře a myslet si, že mu nic nehrozí.
Zkušenosti kolínského útulku Kočičí oči. Poslední dobou se na mě obrací mnoho lidí ohledně ztracených koček. Co mě zaráží je, že ačkoliv jsou ve věku starším, dospělém, nejsou kastrované. Jako důvod je mi řečeno že jsou jen doma. Prosím vás, pokud máte své kočky rádi a evidentně nemáte znalosti o jejich těle, potřebách atd, oslovte veterináře nebo hledejte informace jinde. Všude se mnoho let dělá osvěta a vysvětlujeme nutnost kastrace. Nejde pouze o zabránění rozmnožování ale proč myslíte, že kočka mrouská, několikrát v roce vám i v bytě naříká. Čekáte až to přejde za pár týdnů a je klid. Opakuje se to stále dokola. Kočku to velmi psychicky vysiluje a také samozřejmě i fyzicky. Její pud jí volá ven....uteče. V horším případě se nenajde a venku bude rodit koťata. Za rok nám rozšíří populaci koček bez domova až o dalších 50 koček navíc. Nevěříte? Jednoduché počty. Narodí se pět koťat. Pokud tři z nich jsou kočky, porodí v šesti měsících 3x 5=15. Za půl roku se narodí dalších 30 koťat....kastrační program nestíhá kastrovat každý rok všechny kočky. Mnoho lidí se diví kde se bere tolik koček na ulici....tak zde je příčina. Za vše mohou lidé. A proto je na ulici plno koček kontaktních. Jsou buď vyhozené, protože vás nebaví a kočka si přece poradí.... Nebo jsou to kočky které utekly. Kastrace je prý drahá....dělají jí i na splátky. Ale když se prostě nechce pochopit....je osvěta úplně zbytečná!!! Obce....to už ani nekomentuji. Kočka = spotřební zboží. Na myši. Nepotřebuje veterinu, protože má 9 životů. V tom devátém se dostane ke mě. Zubožená, hubená, zraněná, mnohdy bez pomoci čeká na pomalou smrt. Dokud se ve výjimečných případech neobjeví někdo kdo hledá pomoc. A často už je jediné řešení ukončit její utrpení. Pokud patříte mezi ty, kteří je máte na myši....kupte si prosím pastičky. Nemusí jíst a nepotřebují veterinární ošetření..... Pokud nemáte vztah ke kočce a víte o ní jen to, že mňouká, dejte jí aspoň kastrovat. Nebo se za pár let budou všechny, při narůstajícím množství, uspávat. Žádný útulek ani ten velký již nemá místo. Není vyjímkou že mají 120 koček a více. My s počtem cca 40 koček patříme mezi maličké. Nedivte se když voláte a slyšíte " nemáme kam. Není místo." Protože ono opravdu není.....Omlouvám se za fotky. Chci upřesnit vaší představu o krásných koťatech v útulku. Ano....i nám to nedělá potěšení a nevyžíváme se v takových obrázcích. Jen plno lidí netuší vůbec nic o nás a hlavně o tom jak se žije kočkám na ulici..... kočkám do kterých se kope a střílí. Kočkám, které NEMAJÍ 9 ŽIVOTŮ!!!!! ŘEŠENÍ JE KASTROVAT!!!! A možná takto dopadla vaše kočka která utekla. Nebo její koťátka která jste dali do "dobrých rukou". A toto je moje osvěta!!!! Ta úhledná totiž nefunguje!!!! Brutální??????...není. Brutální je přístup mnohých lidí... nebuďte mezi nimi....
Autor FB statusu: Eva Šedivá - Kočičí oči, z.s.
Kdo jiný by měl promluvit o stavu bezprizorních koček u nás, než lidé, kteří s nimi denně přicházejí do kontaktu - majitelé útulků a depozitů. Eva Šedivá z útulku Kočičí oči, z.s. si v rámci zachraňování koček zažila svoje, tenhle status není zoufalé volání o pomoc, ale kostatování zjevné a co hůř, zcela běžné reality.